Kingston Small Boats Head

Saturday 20th November 2010

Show Blade Colours

Overall Results are also available.

Intermediate 2 Coxed Fours

TimeCrew
16:52.6260Kingston Rowing Club (Scott)
17:45.6 (+0:53.0)259St Paul's School (Bhanot)
18:31.3 (+1:38.7)258Sons of the Thames RC (Sloan)

Intermediate 3 Coxed Fours

TimeCrew
17:09.420Kingston Rowing Club (Davies)
17:54.9 (+0:45.5)21St Paul's School (Bhanot)
18:08.5 (+0:59.1)18Dulwich College (Reed)
18:16.8 (+1:07.4)26Kingston Rowing Club (Downes)
18:57.8 (+1:48.4)23St George's College BC (Defaux)
18:59.6 (+1:50.2)15Auriol Kensington (Wilson)
19:25.8 (+2:16.4)17Bradford-on-Avon RC (Dunsby)
19:53.8 (+2:44.4)154Parrs Priory RC (Poon)

Novice Coxed Fours

TimeCrew
18:12.7287Dulwich College (Bellenberg)
18:16.5 (+0:03.8)293Southampton Amateur Rowing Club (Craig)
18:23.1 (+0:10.4)292St Paul's School (Miller)
18:32.8 (+0:20.1)291BTC Southampton (Hume)
18:39.9 (+0:27.2)286St George's College BC (O Carroll)
18:45.2 (+0:32.5)290St George's College BC (Kristenson)
19:17.9 (+1:05.2)288Bradford-on-Avon RC (Kavanagh)
19:23.4 (+1:10.7)289Auriol Kensington (Wilson)
19:44.1 (+1:31.4)285Dulwich College (Johnston)

Junior 18 Coxed Fours

TimeCrew
16:55.522Dulwich College (Jarratt)
17:22.5 (+0:27.0)16Hampton School (Legris)
17:51.6 (+0:56.1)25Hampton School (Williamson)
17:57.2 (+1:01.7)24St Paul's School (Miller)
18:15.8 (+1:20.3)19Hampton School (A)
18:25.6 (+1:30.1)28Hampton School (B)
18:29.8 (+1:34.3)27Whitgift School BC (Long)

Junior 16 Coxed Fours

TimeCrew
18:14.7263Dulwich College (Potsios)
18:42.1 (+0:27.4)262St George's College BC (Correia Morton)

Womens Intermediate 2 Coxed Fours

TimeCrew
19:33.643Kingston Rowing Club (Elliott)
19:36.8 (+0:03.2)44Cardiff University RC (Davies)
19:51.2 (+0:17.6)45Sons of the Thames RC (Martin)

Womens Intermediate 3 Coxed Fours

TimeCrew
19:14.2294Reading RC (Crook)
19:33.2 (+0:19.0)300Kingston Rowing Club (Veraart)
19:46.2 (+0:32.0)301Sons of the Thames RC (Nickerson)
19:54.7 (+0:40.5)298Reading RC (Popescu)
19:57.4 (+0:43.2)299Cardiff University RC (Harding)
20:01.7 (+0:47.5)295Kingston Grammar School (Wright)
20:37.8 (+1:23.6)296Cardiff University RC (Bassett)
20:56.4 (+1:42.2)297Quintin BC (Blakeburn)
22:30.8 (+3:16.6)302Auriol Kensington

Womens Novice Coxed Fours

TimeCrew
20:20.5105Cardiff University RC (Hill)
21:18.2 (+0:57.7)101Barnes Bridge Ladies RC (Baldwin)
21:34.7 (+1:14.2)104Barnes Bridge Ladies RC (Meier)
21:55.8 (+1:35.3)102Molesey BC (Thompson)
22:08.7 (+1:48.2)103St George's College BC (Thomas)
22:15.2 (+1:54.7)100Southampton Amateur Rowing Club (Lacey)
22:48.1 (+2:27.6)106St George's College BC (Sweeney)

Junior 18 Coxless Fours

TimeCrew
16:45.2256Dulwich College (Hughes)
17:27.6 (+0:42.4)255St Paul's School (Cater)
17:29.6 (+0:44.4)257St Paul's School (Taylor)

Junior 16 Coxless Fours

TimeCrew
17:28.47Hampton School
18:33.8 (+1:05.4)9Dulwich College (Selbaraju)
DQL8Kingston Grammar School (Peirson)

Intermediate 3 Quads

TimeCrew
16:15.4254Southampton University (Friel)
16:27.5 (+0:12.1)253Christchurch RC (Rose)
17:09.7 (+0:54.3)251Itchen Imperial (Joyce)
17:46.3 (+1:30.9)252Magdalen College School BC (Hall)

Masters A/B Quads

TimeCrew
16:30.14Kingston Rowing Club (Lackner =B)
16:32.8 (+0:02.7)5Kingston Rowing Club (Molloy =A)

Masters E Quads

TimeCrew
19:04.946Kingston Rowing Club (Pride)

Junior 18 Quads

TimeCrew
16:44.51Tiffin School BC (Nulson)
18:49.2 (+2:04.7)3Tideway Scullers School (Hodgkins)
18:59.3 (+2:14.8)2Itchen Imperial (Foad)

Junior 16 Quads

TimeCrew
17:58.4261Tiffin School BC (Sidhu)

Women's Junior 18 Quads

TimeCrew
18:40.548St George's College BC (Culiney)
19:04.8 (+0:24.3)47Kingston Rowing Club (Roberts)
19:14.3 (+0:33.8)49Kingston Rowing Club (Stuart)

Women's Junior 16 Quads

TimeCrew
18:26.1307Kingston Rowing Club (Mayer)
18:28.9 (+0:02.8)304Kingston Grammar School (Barnard)
18:35.5 (+0:09.4)303Kingston Rowing Club (Esterhuyse)
18:59.3 (+0:33.2)306Kingston Grammar School (Hodson)
19:37.2 (+1:11.1)305St George's College BC (Conroy)

Mixed Masters C/D Quads

TimeCrew
19:52.230KGS Veterans BC (Robinson =D)
22:25.8 (+2:33.6)29KGS Veterans BC (Davies =C)

Junior 15 Coxed Quads

TimeCrew
19:17.712Magdalen College School BC (Knowles)
19:20.1 (+0:02.4)11Kingston Grammar School (Selami)
20:00.3 (+0:42.6)13Kingston Grammar School (Stewie)
20:48.9 (+1:31.2)10Whitgift School BC (Goodbody)
21:06.6 (+1:48.9)14Kingston Rowing Club (Worthington)

Junior 14 Coxed Quads

TimeCrew
21:25.2344Tideway Scullers School (Williams)
25:55.5 (+4:30.3)345Whitgift School BC (Cook)
29:43.8 (+8:18.6)343Whitgift School BC (Bowdon)

Junior 13 Coxed Quads

TimeCrew
22:41.8149Tideway Scullers School (Ambler)
23:05.9 (+0:24.1)148Tiffin School BC (Everest)

Women's Junior 15 Coxed Quads

TimeCrew
21:02.1155Tiffin School BC
22:25.4 (+1:23.3)108Kingston Grammar School (Home)
22:27.9 (+1:25.8)107Kingston Grammar School (Sallusti)

Women's Junior 14 Coxed Quads

TimeCrew
19:55.6349Lady Eleanor Holles Boat Club (Traseira)
20:51.8 (+0:56.2)350Lady Eleanor Holles Boat Club (Elliott)
21:06.2 (+1:10.6)346Lady Eleanor Holles Boat Club (Hoyle)
22:55.3 (+2:59.7)348Itchen Imperial (Townly)
23:28.1 (+3:32.5)347Lady Eleanor Holles Boat Club (Starr)
23:53.6 (+3:58.0)351Lady Eleanor Holles Boat Club (Ogunlami)

Senior Coxless Pairs

TimeCrew
DNS6Thames Tradesmens' RC (Parsons-Mills/Clements)

Intermediate 1 Coxless Pairs

TimeCrew
DNS264Thames Tradesmens' RC (Parsons-Mills/Clements)

Intermediate 2 Coxless Pairs

TimeCrew
19:01.974St Paul's School (Ioannides/Levin)
20:54.2 (+1:52.3)73Sons of the Thames RC (Madakbas/Maunder)
DNS72St Paul's School (Beckett/Shah)

Junior 18 Coxless Pairs

TimeCrew
18:41.475St Paul's School (Speak/Cater)
19:20.2 (+0:38.8)76Hampton School (Benstead/Birchall)
19:23.6 (+0:42.2)78Hampton School (Wickstead/Wilson)
20:18.3 (+1:36.9)77St Paul's School (Iremonger/Taylor)

Womens Intermediate 2 Coxless Pairs

TimeCrew
DNS338St George's College BC (Penney/Mason)

Intermediate 3 Double Sculls

TimeCrew
18:39.233Weybridge RC (Heywood/Jackson)
19:00.9 (+0:21.7)34Lymington ARC (Bull/Taylor)
19:22.4 (+0:43.2)31Itchen Imperial (Joyce/Leelodharry)
DNS32Thames Tradesmens' RC (Doe/Hunter)

Novice Double Sculls

TimeCrew
18:29.4308Walbrook RC (Lukes/Maughan)

Masters C/D Double Sculls

TimeCrew
18:55.2265Lymington ARC (Bull/Taylor =C)
19:40.6 (+0:45.4)266Kingston Rowing Club (Peters/Spooner =D)

Masters F Double Sculls

TimeCrew
19:04.1311BTC Southampton (Green/Wardell)
DNS312KGS Veterans BC (Friend/Bruton)

Masters H Double Sculls

TimeCrew
19:26.1313Quintin BC (Findlay/Webb)

Junior 18 Double Sculls

TimeCrew
18:21.5283Magdalen College School BC (Aiken/Steele)
18:36.4 (+0:14.9)284Tiffin School BC (McArdle/Holt)
19:25.7 (+1:04.2)281Tiffin School BC (Edmunds/Salmon)
19:42.6 (+1:21.1)280Whitgift School BC (Meade/Wall)
19:45.5 (+1:24.0)279Tiffin School BC (Hudson/Hill)
DNS282Whitgift School BC (Jennings/Long)

Junior 16 Double Sculls

TimeCrew
18:37.554Walbrook Teddington SRA (Gjyshinca/Whitbread)
18:38.2 (+0:00.7)55Kingston Grammar School (Anderson/Linney)
19:51.2 (+1:13.7)57Tideway Scullers School (Seager/Tait)
23:08.3 (+4:30.8)52Whitgift School BC (Garigparthy/Mehta)
24:45.9 (+6:08.4)51Walbrook Teddington SRA (Jamieson/Clarke)
DNS56Whitgift School BC (Davies/Heckenast)
DQL53Hampton School (John/Graham)

Junior 15 Double Sculls

TimeCrew
18:24.6334Kingston Rowing Club (Christie/Georgiou)
19:40.5 (+1:15.9)333Weybridge RC (Roberts/Jeffries)
19:55.8 (+1:31.2)337Kingston Grammar School (Smith/Linney)
20:57.7 (+2:33.1)331Tiffin School BC (Neely/M Jelled)
21:08.1 (+2:43.5)332Kingston Grammar School (Robson/Stuart)
21:43.6 (+3:19.0)335Kingston Grammar School (Browning/Knight)
23:23.1 (+4:58.5)336Tiffin School BC (Umrigar/Mitchell)

Junior 14 Double Sculls

TimeCrew
21:52.1147Tideway Scullers School (Williams/Rodd)
23:46.5 (+1:54.4)144Walbrook Teddington/Walbrook (Wales/Zanarotti)
24:08.2 (+2:16.1)146Tiffin School BC (Hodson/Robinson)
DNS145Tideway Scullers School (Brophy/Almeida-Durkan)

Junior 13 Double Sculls

TimeCrew
22:26.7360Tideway Scullers School (Phelan/Ambler)
DNS359Tideway Scullers School (Chaldecott/Anderson)

Womens Intermediate 3 Double Sculls

TimeCrew
19:52.6315Christchurch RC (Joakim/Fry)
20:36.5 (+0:43.9)319University of Surrey (Chesterman/Jonckers)
21:19.2 (+1:26.6)314University of Surrey (Gwilliam/Lee)
21:52.1 (+1:59.5)317Walbrook RC (Capel/Walters)
22:29.3 (+2:36.7)316Weybridge Ladies ARC (Postle/Johnson)
DNS318St George's College BC (Rattle/O Carroll)

Womens Novice Double Sculls

TimeCrew
20:07.1114Reading RC (Popescu/Mills)
20:35.7 (+0:28.6)111Walbrook RC (Lass/Jordan)
21:26.6 (+1:19.5)109Christchurch RC (Paterson/Holmes-Smith)
21:35.8 (+1:28.7)115Itchen Imperial (Bull/McGregor-Ritchie)
21:49.4 (+1:42.3)113St George's College BC (Pease-Watkin/Conroy)
22:27.1 (+2:20.0)110University of Surrey (Counsell/Green)
24:18.1 (+4:11.0)112University of Surrey (Griffin/Stedman)

Women's Masters C/D Double Sculls

TimeCrew
21:01.7117Kingston Rowing Club (Sims/Gadsden =D)
21:03.2 (+0:01.5)116BTC Southampton (Hume/Wilson =C)
21:21.6 (+0:19.9)118Christchurch RC (Emery/Standley =D)

Women's Junior 18 Double Sculls

TimeCrew
20:00.493Christchurch RC (Joakim/Fry)
20:22.8 (+0:22.4)95Kingston Grammar School (Jennings/Chalk)
22:33.3 (+2:32.9)94Weybridge Ladies ARC (Woolley/Thean)

Women's Junior 16 Double Sculls

TimeCrew
20:00.4355Walbrook Teddington SRA (Gallagher/Bevan)
20:24.8 (+0:24.4)356St George's College BC (Culiney/Williams)
20:35.9 (+0:35.5)352Kingston Grammar School (Moore/Kenneally)
20:46.8 (+0:46.4)357Weybridge RC (Morris/Shepherd)
21:16.5 (+1:16.1)354Tideway Scullers School (Smith/Dodd)
22:45.9 (+2:45.5)353Walbrook Teddington SRA (Williams/Westgarth)
DNS358BTC Southampton (Gregory/Galt)

Women's Junior 15 Double Sculls

TimeCrew
21:14.1125BTC Southampton (Maxwell/Weatherhead)
21:50.2 (+0:36.1)129Kingston Grammar School (Ip/Chard)
22:02.7 (+0:48.6)131Weybridge Ladies ARC (Grayer/Roberts)
22:15.4 (+1:01.3)132Lady Eleanor Holles Boat Club (Austyn/Anderson)
22:19.2 (+1:05.1)127Kingston Grammar School (Lewis/Piper)
22:21.9 (+1:07.8)133Walbrook Teddington SRA (Challice/Ollington)
23:36.5 (+2:22.4)128Lady Eleanor Holles Boat Club (Grant-Moreland/Williamson)
DNS126Kingston Rowing Club (Wieland/Barker)
DNS130Lady Eleanor Holles Boat Club (Misso/Rarity)

Women's Junior 14 Double Sculls

TimeCrew
21:17.3361Tideway Scullers School (Harned/Bannenberg)
22:19.3 (+1:02.0)362Walbrook Teddington SRA (Parish/Herrod)
22:31.9 (+1:14.6)363Reading RC (Franklin/Taylor)
25:45.1 (+4:27.8)364Tideway Scullers School (Gane/Robinson)

Women's Junior 13 Double Sculls

TimeCrew
DNS134Tideway Scullers School (Beharrell/Mallon)

Mixed Novice Double Sculls

TimeCrew
19:31.9309Thames Tradesmens' RC (Hunter/Line)
20:38.4 (+1:06.5)310Parrs Priory RC (Hunt/Ross)
22:48.6 (+3:16.7)270Molesey BC (Phipps/Fowles =C)

Mixed Masters C/D Double Sculls

TimeCrew
20:43.5267KGS Veterans BC (Gale/Steinitz =D)
DNS271Quintin BC (Ryan/Mallinson =C)

Elite Sculls

TimeCrew
18:56.6268Kingston Rowing Club (O Dowd)
DNS269Kingston Rowing Club (Ellam)

Senior Sculls

TimeCrew
18:55.536Kingston Rowing Club (O Dowd)
21:11.6 (+2:16.1)35Kingston Rowing Club (Ellam)

Intermediate 2 Sculls

TimeCrew
19:04.438Christchurch RC (Simpson)
20:31.4 (+1:27.0)37Cygnet RC (Pickford)
20:47.4 (+1:43.0)39Tiffin School BC (Nottidge)

Intermediate 3 Sculls

TimeCrew
19:13.8273Kingston Rowing Club (Wiley)
19:41.4 (+0:27.6)275University of Surrey (Bright)
19:47.4 (+0:33.6)278University of Surrey (Mee)
20:08.7 (+0:54.9)277University of Surrey (Epps)
20:21.1 (+1:07.3)272Tideway Scullers School (Behan)
21:36.1 (+2:22.3)276Itchen Imperial (Rayment)
DNS274University of Surrey (Batten)

Novice Sculls

TimeCrew
19:53.580Christchurch RC (Dakin)
19:56.1 (+0:02.6)83University of Surrey (Houlihan)
20:10.4 (+0:16.9)88University of Surrey (Elton)
20:39.4 (+0:45.9)86Twickenham RC (Dorling)
20:42.4 (+0:48.9)92Walbrook RC (Lukes)
20:43.5 (+0:50.0)87Walbrook RC (Maughan)
20:43.7 (+0:50.2)82Kingston Rowing Club (Scott)
20:51.1 (+0:57.6)81University of Surrey (Kelly)
20:56.6 (+1:03.1)91University of Surrey (Sillitoe)
21:03.9 (+1:10.4)90Molesey BC (Taylor)
21:34.6 (+1:41.1)89BTC Southampton (Maxwell)
21:50.8 (+1:57.3)85University of Surrey (Nolan)
DNS79University of Surrey (Cossens)
DNS84Tideway Scullers School (Sanders)

Masters A/B Sculls

TimeCrew
19:20.542Tideway Scullers School (Suthers =A)
19:32.7 (+0:12.2)40KGS Veterans BC (Smalman-Smith =B)
21:16.2 (+1:55.7)41Itchen Imperial (Rayment =B)

Masters C Sculls

TimeCrew
19:43.571Broxbourne RC (Alexander)
22:19.2 (+2:35.7)70Broxbourne RC (Heathcote)

Masters D Sculls

TimeCrew
20:18.497Lea Rowing Club (Riley)
20:43.5 (+0:25.1)96BTC Southampton (Hume)

Masters E Sculls

TimeCrew
21:16.299Kingston Rowing Club (Merrall)
22:58.3 (+1:42.1)98Christchurch RC (Hollingworth)

Masters F Sculls

TimeCrew
21:44.5135Southsea RC (Watling =F)
22:31.8 (+0:47.3)137Molesey BC (Parker =F)
23:45.9 (+2:01.4)136Southampton Amateur Rowing Club (Fleat =F)

Masters I Sculls

TimeCrew
26:31.4138Quintin BC (Davy)

Junior 18 Sculls

TimeCrew
20:16.660Hampton School (Swarbrick)
20:51.6 (+0:35.0)62Tideway Scullers School (Lautard)
21:03.6 (+0:47.0)61Tiffin School BC (Teh)
21:12.6 (+0:56.0)64Hampton School (Hansell)
21:44.8 (+1:28.2)68Hampton School (Trevithick)
21:46.7 (+1:30.1)63Tiffin School BC (Clarke)
21:54.4 (+1:37.8)65Tiffin School BC (Beedham)
21:55.2 (+1:38.6)59Tiffin School BC (Dai)
22:33.3 (+2:16.7)69Tiffin School BC (Grant)
22:48.6 (+2:32.0)67Tiffin School BC (Chadband)
23:33.2 (+3:16.6)58Whitgift School BC (Jennings)
DNS66Hampton School (Bramall)

Junior 16 Sculls

TimeCrew
20:00.3328Tiffin School BC (Hale)
20:02.3 (+0:02.0)329Magdalen College School BC (Isherwood)
20:29.1 (+0:28.8)327BTC Southampton (Lewis)
23:10.7 (+3:10.4)326Lymington ARC (Bull)
23:32.6 (+3:32.3)330Itchen Imperial (Sharland)

Junior 15 Sculls

TimeCrew
20:48.1142Tiffin School BC (Jarratt Barnham)
21:23.3 (+0:35.2)139Tiffin School BC (Pearce)
21:32.6 (+0:44.5)141Tiffin School BC (M Jelled)
22:46.7 (+1:58.6)143Tiffin School BC (Hutchence)
23:12.4 (+2:24.3)140Tiffin School BC (Ellis)

Womens Elite Sculls

TimeCrew
DNS50Quintin BC (Mallinson)

Womens Intermediate 2 Sculls

TimeCrew
21:41.9320Mortlake Anglian & Alpha BC (Kugele)
21:45.5 (+0:03.6)325Mortlake Anglian & Alpha BC (Kugele)
23:10.5 (+1:28.6)321Christchurch RC (Kelly)
DNS324Kingston Rowing Club (Crockford)
DNS323Mortlake Anglian & Alpha BC (Stothart)
DNS322Cardiff University RC (Faull)

Womens Intermediate 3 Sculls

TimeCrew
21:00.5124Kingston Rowing Club (Court-Smith)
21:06.9 (+0:06.4)121Walbrook RC (Church)
21:09.4 (+0:08.9)119Kingston Rowing Club (Graham)
21:43.5 (+0:43.0)120Tideway Scullers School (Thomas)
23:21.4 (+2:20.9)122Bedford Rowing Club (Swift)
DNS123Mortlake Anglian & Alpha BC (Stothart)

Womens Novice Sculls

TimeCrew
21:22.2341Walbrook RC (Church)
22:23.7 (+1:01.5)342Sons of the Thames RC (Hart)
23:02.7 (+1:40.5)340Poole Amateur Rowing Club (Gray)
DNS339Kingston Rowing Club (Dutreux)

Women's Junior 16 Sculls

TimeCrew
21:48.6151Tideway Scullers School (Von Guionneau)
DNS150Itchen Imperial (McGregor-Ritchie)

Women's Junior 14 Sculls

TimeCrew
DNS153Tideway Scullers School (Harned)
DNS152Tideway Scullers School (Bannenberg)