Henley Town & Visitors Regatta Saturday 3rd August 2019 Photographs by Mark Alliston are available here .Click here to view the Regatta Timetable.
1) Open Eights (Band 1) Sponsored by Richard, Linda and Zoe Alexander in memory of Algie and Sheena Alexander For the Alexander Cup 1) Tyrian Club ───┐ Tyrian Club
├─────────────────┐
2) Marlow RC ─────┘ 2:47 3/4 length │ Tyrian Club
├─────────────────
3) London ────────┐ Vesta │ 2:53 2 lengths
├─────────────────┘
4) Vesta ─────────┘ 2:52 2 lengths
2) Open Eights (Band 2) Sponsored by Humphrys Education Services For the Sagamore Cup 5) East India / Bedford ──────────┐
│ RAF (Sanderson)
6) RAF (Sanderson) ───────────────┼─────────────────────────────────
│ 3:00 1 length
7) Oxford Academicals (Houghton) ─┘
3) Open Eights (Band 3) Sponsored by Higgs Group (Printers) For the Remenham Cup 8) RAF (May) ──────────────────────┐
│ Wolfson College, Oxf
9) Oxford Academicals (Al─Khatib) ─┼──────────────────────────────────
│ 3:03 2 lengths
10) Wolfson College, Oxf ──────────┘
4) Women's Alumni Eights Sponsored by Mr Nick Richardson 11) Tyrian Club ──┐ BSC/LDR
├─────────────────
12) BSC/LDR ──────┘ 3:12 1 2/3 lengths
5) Women's Coxed Fours (Band 1) Sponsored by Phyllis Court Club For the Phyllis Court Cup 13) Wolfson College, Oxf (Dunham) ─┐
│ Stratford upon Avon
14) Stratford─upon─Avon ───────────┼──────────────────────────────────┐
│ 3:40 3 lengths │
15) Bentham / King's London ───────┘ │ Stratford upon Avon
├──────────────────────────────────
16) Warwick ───────────────────────┐ Warwick │ 3:38 1/4 length
├──────────────────────────────────┘
17) Barnes Bridge Ladies ──────────┘ 3:41 1 1/2 lengths
6) Women's Coxed Fours (Band 2) Sponsored by Mrs Pat Sly For the Jasper Trophy 18) Parrs Priory ─────────────────┐
│ Reading RC (Austin)
19) Oxford Academicals ───────────┼─────────────────────────────────┐
│ 4:00 5 lengths │
20) Reading RC (Austin) ──────────┘ │ Reading RC (Austin)
├─────────────────────────────────
21) Eton Excelsior RC ────────────┐ │ 3:47 3 lengths
│ Wolfson College, Oxf (Patel) │
22) Falcon RC (Crossley) ─────────┼─────────────────────────────────┘
│ 3:51 3/4 length
23) Wolfson College, Oxf (Patel) ─┘
7) Women's Coxed Fours (Band 3) For the BHS Plate 24) Falcon RC (Oliveira) ─┐
│ Linacre, Oxf
25) Reading RC (Robson) ──┼─────────────────────────
│ 4:03 1 length
26) Linacre, Oxf ─────────┘
8) Mixed Coxed Fours (Band 1) For the Rathcreedan Cup 27) Tyrian Club ──────┐
│ Tyrian Club
28) Vesta (Mayall) ───┼─────────────────────
│ 3:16 3/4 length
29) Vesta (Langtree) ─┘
9) Mixed Coxed Fours (Band 2) 30) Twickenham ──────────┐ Globe
├────────────────────────┐
31) Globe ───────────────┘ 3:40 2 lengths │ Bentham / Leicester
├────────────────────────
32) Bentham BC ──────────┐ Bentham / Leicester │ 3:42 5 lengths
├────────────────────────┘
33) Bentham / Leicester ─┘ 3:33 5 lengths
10) Women's Coxless Fours (Band 1) Sponsored by Mrs Barbara Snell For the Snell Cup 34) Tyrian Club ───────────────┐ Tyrian Club
├──────────────────────────────
35) Auriol Kensington (Smith) ─┘ 3:39 easily
11) Women's Coxless Fours (Band 2) For the Arthur Wilcock Trophy 36) Army RC ───────────────────┐
│ Marlow RC
37) Auriol Kensington (Major) ─┼──────────────────────────────
│ 3:32 5 lengths
38) Marlow RC ─────────────────┘
12) Women's Quads (Band 1) For the Isabel Carson─Bury Trophy 39) Tyrian Club ───────┐
│ Leander Club
41) City of Oxford RC ─┼──────────────────────
│ 3:03 3 1/2 lengths
40) Leander Club ──────┘
13) Women's Quads (Band 2) Sponsored by Mr Neil Dowdney For the Angus Robertson Cup 42) Oxford Academicals ─┐
│ RAF
43) RAF ────────────────┼───────────────────────
│ 3:37 3 1/2 lengths
44) Abingdon RC ────────┘
14) Open Coxless Pairs (Band 1) Sponsored by Mr & Mrs Cliff Blakeway For the Blakeway Cup 45) Upper Thames RC ───────────────┐ East India Club / Exeter Univ
├──────────────────────────────────┐
46) East India Club / Exeter Univ ─┘ 3:22 2 lengths │ East India Club / Exeter Univ
├──────────────────────────────────
47) Auriol Kensington ─────────────┐ Tyrian Club │ 3:24 2 lengths
├──────────────────────────────────┘
48) Tyrian Club ───────────────────┘ 3:26 1 length
15) Open Coxless Pairs (Band 2) For the Beresford Cup 49) Vesta (Radcke/Bottomley) ─┐ Wolfson College, Oxf
├─────────────────────────────┐
50) Wolfson College, Oxf ─────┘ 3:33 1 length │ Maidenhead RC
├─────────────────────────────
51) Maidenhead RC ────────────┐ Maidenhead RC │ 3:37 1 1/4 lengths
├─────────────────────────────┘
52) RAF/Lincoln ──────────────┘ 3:35 1 1/4 lengths
16) Open Coxless Pairs (Band 3) For the Angus Robertson Cup 53) Parrs Priory (Wallace/Hewson) ─┐ Vesta (Noll/Corney)
├──────────────────────────────────┐
54) Vesta (Noll/Corney) ───────────┘ 3:36 4 1/2 lengths │ Linacre, Oxf
├──────────────────────────────────
55) Parrs Priory (Hunt/Baggaley) ──┐ Linacre, Oxf │ 3:32 2 lengths
├──────────────────────────────────┘
56) Linacre, Oxf ──────────────────┘ 3:43 1 1/4 lengths
17) Open Double Sculls (Band 1) Sponsored by Mr Neil Robinson For the Charles Bright Cup 57) Tyrian Club ───────────────┐
│ Upper Thames / Windsorian
58) Upper Thames / Windsorian ─┼──────────────────────────────┐
│ 3:07 1 length │
59) Henley RC (Seager/Seager) ─┘ │ Upper Thames RC
├──────────────────────────────
60) Upper Thames RC ───────────┐ │ 3:11 2 lengths
│ Upper Thames RC │
61) RAF (Carpenter/Sanderson) ─┼──────────────────────────────┘
│ 3:07 1/2 length
62) Reading RC ────────────────┘
18) Open Double Sculls (Band 2) For the Foy Cup 63) York City ─────────────────┐
│ York City
68) Auriol Kensington ─────────┼──────────────────────────────┐
│ 3:37 3 lengths │
64) Henley RC (Walker/Jacob) ──┘ │ RAF (Wilkinson/Banks)
├──────────────────────────────
66) Henley RC (Hillyer/Rasek) ─┐ │ 3:27 easily
│ RAF (Wilkinson/Banks) │
67) Magdalen Coll Oxford ──────┼──────────────────────────────┘
│ 3:23 4 lengths
65) RAF (Wilkinson/Banks) ─────┘
19) Open Double Sculls (Band 3) For the Anniversary Cup 69) Henley / Upper Thames ─┐
│ Fulham Reach RC
70) Vesta ─────────────────┼──────────────────────────┐
│ 3:50 3 lengths │
71) Fulham Reach RC ───────┘ │ Globe
├──────────────────────────
72) Globe ─────────────────┐ │ 3:47 5 lengths
│ Globe │
359) Status Change ────────┼──────────────────────────┘
│ 3:41 1/2 length
74) Green Templeton, Oxf ──┘
20) Masters A/B Double Sculls 75) RAF (Merchant =A) ──────────────┐
│ Fulham Reach / Twickenham (=B)
76) RAF (Parle =B) ─────────────────┼───────────────────────────────────┐
│ 3:24 2 1/2 lengths │
77) Fulham Reach / Twickenham (=B) ─┘ │ Tyrian Club (=B)
├───────────────────────────────────
78) Tyrian Club (=B) ───────────────┐ Tyrian Club (=B) │ 3:20 5 lengths
├───────────────────────────────────┘
79) RAF (Murdoch =A) ───────────────┘ 3:32 easily
21) Masters C/D Double Sculls 82) Upper Thames RC (=C) ───┐
│ Marlow RC (Ruinet =D)
73) Guildford RC (=C) ──────┼───────────────────────────┐
│ 3:25 4 1/2 lengths │
83) Marlow RC (Ruinet =D) ──┘ │ Marlow RC (Ruinet =D)
├───────────────────────────
80) Eton Excelsior RC (=D) ─┐ Marlow RC (Parsons =D) │ DNS
├───────────────────────────┘
81) Marlow RC (Parsons =D) ─┘ 3:25 5 lengths
22) Masters E/F Double Sculls 84) Thames Tradesmens' (=E) ─┐
│ Bentham BC (=E)
85) Bentham BC (=E) ─────────┼────────────────────────────
│ 4:00 5 lengths
86) Abingdon RC (=F) ────────┘
23) Masters G/H Double Sculls 87) Guildford RC (=H) ────────┐ Guildford RC (=H)
├─────────────────────────────┐
88) Marlow RC (=G) ───────────┘ 3:48 2 1/2 lengths │ Guildford RC (=H)
├─────────────────────────────
89) Bentham BC (=G) ──────────┐ Stratford upon Avon (=G) │ 4:10 3 lengths
├─────────────────────────────┘
90) Stratford─upon─Avon (=G) ─┘ 3:54 1/2 length
24) Junior 18 Double Sculls Sponsored by Mr Mervyn Theaker 91) Hereford (Fraser) ──┐
│ Hereford (Fraser)
92) Hereford (Gittins) ─┼───────────────────────
│ 3:30 3 1/2 lengths
93) Wallingford ────────┘
25) Junior 14 Double Sculls Sponsored by Barry Jackson Associates 94) Hereford ─────────────┐
│ Wallingford (Davies)
95) Wallingford (Davies) ─┼─────────────────────────
│ 3:53 3 lengths
96) Wallingford (Wright) ─┘
26) Women's Masters A/B Double Sculls 97) HSBC RC (=B) ─────────┐
│ HSBC RC (=B)
98) Fulham Reach RC (=B) ─┼─────────────────────────
│ 3:52 2 lengths
99) Army RC (=A) ─────────┘
27) Women's Masters C/D Double Sculls 100) Marlow RC (=D) ────────────┐
│ Upper Thames RC (=C)
101) Upper Thames RC (=C) ──────┼───────────────────────────────┐
│ 3:37 1 1/4 lengths │
102) Maidenhead RC (=C) ────────┘ │ Upper Thames RC (=C)
├───────────────────────────────
103) Eton Excelsior RC (=C) ────┐ │ 3:47 5 lengths
│ Barnes Bridge Ladies (=C) │
104) RAF (=C) ──────────────────┼───────────────────────────────┘
│ 3:49 1 length
105) Barnes Bridge Ladies (=C) ─┘
28) Women's Masters E Double Sculls 106) Upper Thames RC ─────┐
│ Upper Thames RC
107) Bradford─on─Avon RC ─┼─────────────────────────┐
│ 3:42 1 1/4 lengths │
108) Maidenhead RC ───────┘ │ Upper Thames RC
├─────────────────────────
109) AKN/VRC ─────────────┐ Eton Excelsior RC │ 3:57 5 lengths
├─────────────────────────┘
110) Eton Excelsior RC ───┘ 4:05 easily
29) Women's Masters F Double Sculls Sponsored by The Photomodulation Studio 111) Mortlake A & A BC ─┐
│ Twickenham
112) Twickenham ────────┼───────────────────────
│ 4:16 5 lengths
113) Henley RC ─────────┘
30) Women's Junior 14 Double Sculls 114) Wallingford (Carrington) ─┐ Wallingford (Carrington)
├──────────────────────────────┐
115) Barn Elms RC ─────────────┘ 4:02 3 lengths │ Henley RC
├──────────────────────────────
116) Wallingford (Cotton) ─────┐ Henley RC │ 3:57 5 lengths
├──────────────────────────────┘
117) Henley RC ────────────────┘ 3:45 4 lengths
31) Women's Sculls (Band 1) Sponsored by Richard Way Booksellers For the Anniversary Cup 118) Staines (E Burton) ──────────┐ Vesta (C Wood)
├─────────────────────────────────┐
119) Vesta (C Wood) ──────────────┘ 4:02 3 1/2 lengths │ London (M Jackson)
├─────────────────────────────────
120) Mortlake A & A BC (N Sacre) ─┐ London (M Jackson) │ NTT 2 lengths
├─────────────────────────────────┘
121) London (M Jackson) ──────────┘ 3:53 3 1/2 lengths
32) Women's Sculls (Band 2) Sponsored by Mr Garry Heath For the Harry Dobson Trophy 122) Stratford─upon─Avon (A Baines) ──┐
│ Greenbank Falmouth RC (C Brown)
123) Marlow RC (E Boddy) ─────────────┼─────────────────────────────────────┐
│ 3:56 3 1/2 lengths │
124) Greenbank Falmouth RC (C Brown) ─┘ │ Greenbank Falmouth RC (C Brown)
├─────────────────────────────────────
125) Marlow RC (A Ruinet) ────────────┐ │ 4:04 2 lengths
│ Marlow RC (A Ruinet) │
126) Stratford─upon─Avon (Kenny) ─────┼─────────────────────────────────────┘
│ 4:01 1 length
127) RAF (A Robinson) ────────────────┘
33) Women's Sculls (Band 3) Sponsored by Mr Will Everitt For the Fisher Trophy 129) Bentham BC (A Williams) ───────────┐
│ RAF (C Ostacchini)
128) Reading RC (Lee) ──────────────────┼───────────────────────────────────────┐
│ 4:03 4 lengths │
130) RAF (C Ostacchini) ────────────────┘ │
│
131) Reading RC (T Chenje) ─────────────┐ │
│ Oxford Univ LWBC (F Jamieson) │ Oxford Univ LWBC (F Jamieson)
133) Vesta (G Pipkin) ──────────────────┼───────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────
│ 4:03 easily │ 4:05 1 3/4 lengths
132) Oxford Univ LWBC (F Jamieson) ─────┘ │
│
134) Eton Excelsior RC (R Smillie) ─────┐ │
│ Eton Excelsior RC (R Smillie) │
135) Wolfson College, Oxf (S Schauman) ─┼───────────────────────────────────────┘
│ 4:22 4 lengths
136) Twickenham (R Crosby) ─────────────┘
34) Women's Sculls (Band 4) Sponsored by Giuliani Architects For the Women's ARA Challenge Cup 137) Eton Excelsior RC (F Jones) ─┐
│ Oxford Univ LWBC (L Boddy)
138) Twickenham (V Pilborough) ───┼─────────────────────────────────
│ 4:09 easily
139) Oxford Univ LWBC (L Boddy) ──┘
35) Alumni Eights Sponsored by Mr Nick Richardson 201) Blue Star Club ─┐ Tyrian Club
├────────────────────
202) Tyrian Club ────┘ 2:44 1/3 length
36) Women's Eights (Band 1) Sponsored by Mr Michael Williams For the Haileywood Cup 203) Thames ───────┐
│ Vesta (Wood)
204) Tyrian Club ──┼──────────────────
│ 3:18 3 feet
205) Vesta (Wood) ─┘
37) Women's Eights (Band 2) Sponsored by Salter Brothers Ltd For the Tobias Trophy 206) Vesta (Berna) ────────┐
│ Wolfson College, Oxf
207) Reading RC (Austin) ──┼──────────────────────────┐
│ 3:26 1 foot │
208) Wolfson College, Oxf ─┘ │ KARZV De Hoop
├──────────────────────────
209) Oxford Academicals ───┐ │ 3:25 1/2 length
│ KARZV De Hoop │
210) KARZV De Hoop ────────┼──────────────────────────┘
│ 3:27 3 feet
211) Maidenhead RC ────────┘
38) Women's Eights (Band 3) Sponsored by Towergate Insurance, Henley For the Barn Cottage Cup 212) Upper Thames RC ─────┐
│ Twickenham
213) Reading RC (Robson) ─┼─────────────────────────
│ 3:50 1/3 length
214) Twickenham ──────────┘
39) Open Coxed Fours (Band 1) Sponsored by The Copas Partnership For the Facy Cup 215) Marlow RC ─────────────────────┐
│ Marlow RC
216) London ────────────────────────┼───────────────────────────────────┐
│ 3:20 2/3 length │
217) East India Club ───────────────┘ │ Wolfson College, Oxf
├───────────────────────────────────
218) Twickenham ────────────────────┐ │ 3:14 3/4 length
│ Wolfson College, Oxf │
219) East India / Bedford / Exeter ─┼───────────────────────────────────┘
│ 3:25 1 1/2 lengths
220) Wolfson College, Oxf ──────────┘
40) Open Coxed Fours (Band 2) Sponsored by Barry Jackson Associates For the Ray Sergeant Cup 221) RAF ────────────────────────────┐
│ Oxford Academicals (Houghton)
222) Reading RC ─────────────────────┼────────────────────────────────────┐
│ 3:37 1/2 length │
223) Oxford Academicals (Houghton) ──┘ │ Vesta
├────────────────────────────────────
224) Oxford Academicals (Al─Khatib) ─┐ │ 3:19 5 lengths
│ Vesta │
225) Auriol Kensington ──────────────┼────────────────────────────────────┘
│ 3:23 Easily
226) Vesta ──────────────────────────┘
41) Open Coxed Fours (Band 3) Sponsored by Anonymous For the Midland Bank Trophy 227) Parrs Priory ─┐
│ Hereford
228) Hereford ─────┼──────────────────
│ 3:30 Easily
229) Army RC ──────┘
42) Open Coxless Fours (Band 1) Sponsored by His Worship the Mayor of Henley─on─Thames For the Town Cup 231) Tyrian Club ──────┐
│ Thames (Traeger)
230) Thames (Jones) ───┼──────────────────────
│ 3:00 4 lengths
232) Thames (Traeger) ─┘
43) Open Coxless Fours (Band 2) For the Lady David Cup 233) East India/Exeter/Bristol ─┐ East India/Exeter/Bristol
├───────────────────────────────┐
234) Auriol Kensington ─────────┘ 3:12 1 1/4 lengths │ Hinksey / Martyrs
├───────────────────────────────
235) Hinksey / Martyrs ─────────┐ Hinksey / Martyrs │ 3:03 1 1/4 lengths
├───────────────────────────────┘
236) London ────────────────────┘ 3:13 2 1/2 lengths
44) Masters B/C/D Coxless Fours For the Jack Carson─Bury Trophy 237) Marlow RC (=D) ─────────┐ Upper Thames RC (=D)
├────────────────────────────┐
238) Upper Thames RC (=D) ───┘ 3:16 easily │ Upper Thames RC (=D)
├────────────────────────────
239) RAF (=B) ───────────────┐ RAF (=B) │ 3:11 2 1/2 lengths
├────────────────────────────┘
240) Eton Excelsior RC (=C) ─┘ 3:20 a canvas
45) Masters E/F Coxless Fours 241) Marlow RC (Yeatman =F) ─┐
│ Marlow RC (Yeatman =F)
242) RAF (=E) ───────────────┼────────────────────────────
│ 3:34 2 lengths
243) Marlow RC (King =E) ────┘
46) Open Quads (Band 1) Sponsored by Thames Regional Rowing Council in memory of Nigel Smith (London RC) For the Michael Symonds Trophy 244) Tyrian Club ─┐ Thames
├─────────────────
245) Thames ──────┘ 2:53 2/3 length
47) Open Quads (Band 2) Sponsored by Members of Regattas Lodge 9660 For the Regattas Lodge Cup 246) Oxford Academicals ────┐
│ Upper Thames RC
247) RAF/York/York St John ─┼───────────────────────────
│ 3:03 Easily
248) Upper Thames RC ───────┘
48) Masters A/C Quads Sponsored by Ms Patricia Christmas 249) Marlow RC (=C) ─┐ Marlow RC (=C)
├────────────────────
250) RAF (=A) ───────┘ 3:22 Easily
49) Masters E/F Quads 251) Henley RC (=E) ──────────┐
│ Bentham BC (=F)
252) Bentham BC (=F) ─────────┼─────────────────────────────┐
│ 3:42 1 1/2 lengths │
253) Abingdon RC (=F) ────────┘ │ Upper Thames RC (=F)
├─────────────────────────────
254) Upper Thames RC (=F) ────┐ Upper Thames RC (=F) │ 3:18 5 lengths
├─────────────────────────────┘
255) Bentham/Hillingdon (=F) ─┘ 3:31 easily
50) Masters G/H Quads 256) Twickenham (=H) ──────┐
│ Guildford RC (=H)
257) Guildford RC (=H) ────┼──────────────────────────
│ 3:42 2 lengths
258) Upper Thames RC (=G) ─┘
51) Women's Masters B/C/D Quads Sponsored by Royal House Dental Centre 259) Eton Excelsior RC (=D) ─┐
│ Eton Excelsior RC (=D)
261) Auriol Kensington (=B) ─┼────────────────────────────
│ 3:35 4 lengths
262) Wallingford (=C) ───────┘
52) Women's Masters E/G Quads 263) Marlow RC (Tilbury =G) ──┐ Minerva Bath (=E)
├─────────────────────────────┐
264) Minerva Bath (=E) ───────┘ 3:50 1 length │ Upper Thames / TSS (=E)
├─────────────────────────────
265) Marlow RC (Gibson =E) ───┐ Upper Thames / TSS (=E) │ 3:27 Easily
├─────────────────────────────┘
266) Upper Thames / TSS (=E) ─┘ 3:46 easily
53) Women's Coxless Pairs Sponsored by The Photomodulation Studio For the Michael Symonds Trophy 267) Vesta ───────────────┐
│ Vesta
268) Tyrian Club ─────────┼─────────────────────────┐
│ 3:58 2 1/2 lengths │
269) Marlow RC ───────────┘ │ Vesta
├─────────────────────────
270) KARZV De Hoop ───────┐ KARZV De Hoop │ 3:53 2 lengths
├─────────────────────────┘
271) Stratford─upon─Avon ─┘ 3:55 3 feet
54) Women's Double Sculls (Band 1) Sponsored by Mr Chas Newens For the Sally Newens Memorial Plate 272) Mortlake A & A BC ─────────────────────┐
│ Tyrian Club
273) Upper Thames RC (Dobson/Clegg) ────────┼───────────────────────────────────────────┐
│ 3:47 1/2 length │
274) Tyrian Club ───────────────────────────┘ │ City of Oxford RC
├───────────────────────────────────────────
275) RAF (Carpenter/Robinson) ──────────────┐ │ 3:43 3 lengths
│ City of Oxford RC │
277) Upper Thames RC (Pollok─Morris/Hynes) ─┼───────────────────────────────────────────┘
│ 3:54 2 1/2 lengths
276) City of Oxford RC ─────────────────────┘
55) Women's Double Sculls (Band 2) Sponsored by Mrs Margaret Denham For the Denham Trophy 278) AKN/VRC ──────────────────────────┐
│ Upper Thames RC (Alder/Hoodless)
279) Upper Thames RC (Alder/Hoodless) ─┼──────────────────────────────────────┐
│ 4:00 5 lengths │
280) Twickenham ───────────────────────┘ │
│
281) Bentham BC ───────────────────────┐ │
│ Eton Excelsior RC │ Upper Thames RC (Alder/Hoodless)
282) HSBC RC ──────────────────────────┼──────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────
│ 3:58 2/3 length │ 3:57 1/4 length
283) Eton Excelsior RC ────────────────┘ │
│
284) Falcon RC ────────────────────────┐ │
│ Minerva Bath │
285) Minerva Bath ─────────────────────┼──────────────────────────────────────┘
│ 4:05 4 1/2 lengths
286) RAF (Fishman/Lipton) ─────────────┘
56) Women's Junior 18 Double Sculls 287) Henley RC ────────────────────┐ Henley RC
├──────────────────────────────────┐
288) Stratford─upon─Avon (Baines) ─┘ 3:46 2/3 length │ Upper Thames RC
├──────────────────────────────────
289) Upper Thames RC ──────────────┐ Upper Thames RC │ 3:38 3 1/2 lengths
├──────────────────────────────────┘
290) Stratford─upon─Avon (Browne) ─┘ 3:43 2 1/2 lengths
57) Mixed Double Sculls (Band 1) Sponsored by Mr Neil Robinson 291) Tyrian Club ───────────┐
│ Upper Thames / Tyrian
292) Henley/Newcastle Univ ─┼───────────────────────────
│ 3:16 1 1/4 lengths
293) Upper Thames / Tyrian ─┘
58) Mixed Double Sculls (Band 2) 294) Wallingford ─────────────┐
│ RAF
295) London (Lucani/Jackson) ─┼─────────────────────────────┐
│ 3:33 3 lengths │
296) RAF ─────────────────────┘ │ Vesta
├─────────────────────────────
297) Vesta ───────────────────┐ │ 3:22 2 lengths
│ Vesta │
299) Maidenhead RC ───────────┼─────────────────────────────┘
│ 3:28 2 lengths
298) Hereford ────────────────┘
59) Mixed Double Sculls (Band 3) 300) Bentham / Leicester ────┐
│ Reading RC
) ──────────────────────────┼────────────────────────────┐
│ 3:43 3 lengths │
301) Reading RC ─────────────┘ │ Reading RC
├────────────────────────────
303) Bentham/Hillingdon ─────┐ London (Salter/McHarg) │ 3:38 1 1/4 lengths
├────────────────────────────┘
304) London (Salter/McHarg) ─┘ 3:44 1 length
60) Mixed Double Sculls (Band 4) Sponsored by Mr David Dew 305) Guildford RC (Fleming/Lumb) ─┐
│ Guildford RC (Reddy/Oakey)
306) Auriol Ken / East India ─────┼─────────────────────────────────
│ 3:52 5 lengths
307) Guildford RC (Reddy/Oakey) ──┘
61) Open Sculls (Band 1) Sponsored by Mr Gerry Barker For the United Challenge Cup 308) RAF (E Carpenter) ──────────────────────┐
│ Las Vegas Inst of Sport (A Pascovitch)
309) Upper Thames RC (M Shimmin) ────────────┼────────────────────────────────────────────┐
│ 3:40 3/4 length │
310) Las Vegas Inst of Sport (A Pascovitch) ─┘ │ RAF (E Wilkinson)
├────────────────────────────────────────────
311) Upper Thames RC (T Foster) ─────────────┐ │ 3:35 1 length
│ RAF (E Wilkinson) │
312) Twickenham (J Wooller) ─────────────────┼────────────────────────────────────────────┘
│ 3:42 1 1/2 lengths
313) RAF (E Wilkinson) ──────────────────────┘
62) Open Sculls (Band 2) For the C G Rickett Challenge Cup 314) Wallingford (J Colam) ───────────────┐
│ Wallingford (J Colam)
315) Henley RC (A Jacob) ─────────────────┼─────────────────────────────────────────┐
│ 3:42 2 lengths │
316) Upper Thames RC (A Powell) ──────────┘ │ Wallingford (J Colam)
├─────────────────────────────────────────
317) Wolfson College, Oxf (P Schäfer) ───┐ │ 3:40 3/4 length
│ Reading RC (R Marsland) │
318) Hereford (G Fraser) ─────────────────┼─────────────────────────────────────────┘
│ 3:37 1 length
319) Reading RC (R Marsland) ─────────────┘
63) Open Sculls (Band 3) For the Gill─Mardon Cup 320) Tideway Scullers School (P Keech) ─┐
│ Tideway Scullers School (P Keech)
321) Vesta (N Cleobury) ────────────────┼───────────────────────────────────────┐
│ 3:54 4 lengths │
322) Upper Thames RC (M Scott) ─────────┘ │ Runcorn RC (A Herrod)
├───────────────────────────────────────
324) Upper Thames RC (S Moneley) ───────┐ │ 3:37 1 1/2 lengths
│ Runcorn RC (A Herrod) │
323) Marlow RC (Galbraith) ─────────────┼───────────────────────────────────────┘
│ 3:39 1 length
325) Runcorn RC (A Herrod) ─────────────┘
64) Open Sculls (Band 4) For the Miller Challenge Cup 326) Wolfson College, Oxf (A Ferris) ──┐
│ Upper Thames RC (L Price)
327) Henley RC (G Walker) ─────────────┼──────────────────────────────────────┐
│ 4:09 1 length │
328) Upper Thames RC (L Price) ────────┘ │ Henley RC (T Moon)
├──────────────────────────────────────
330) Upper Thames RC (R Gullett) ──────┐ │ 3:50 easily
│ Henley RC (T Moon) │
329) Wolfson College, Oxf (K Bowater) ─┼──────────────────────────────────────┘
│ DNS
331) Henley RC (T Moon) ───────────────┘
65) Open Sculls (Band 5) For the Adrian Tanner Cup 332) London (C Haynes) ─────────┐
│ London (C Haynes)
333) Vesta (C Ruddick) ─────────┼───────────────────────────────┐
│ 4:06 2 1/2 lengths │
334) Linacre, Oxf (M Hosseini) ─┘ │ Henley RC (R Seager)
├───────────────────────────────
335) Henley RC (R Seager) ──────┐ │ 3:54 5 lengths
│ Henley RC (R Seager) │
336) Guildford RC (X Teo) ──────┼───────────────────────────────┘
│ 4:01 4 lengths
337) Parrs Priory (M Bradley) ──┘
66) Junior 16 Sculls 338) Stratford─upon─Avon (F Tyler) ─┐ Stratford upon Avon (F Tyler)
├───────────────────────────────────┐
339) Henley RC (C Seager) ──────────┘ 3:37 1/2 length │ Wallingford (F Gauden)
├───────────────────────────────────
340) Wallingford (F Gauden) ────────┐ Wallingford (F Gauden) │ 3:39 2 feet
├───────────────────────────────────┘
341) Henley RC (C Crisp) ───────────┘ 3:48 Not Rowed Out
67) Junior 15 Sculls 342) Henley RC (J McLellan) ─────────┐ Henley RC (J McLellan)
├────────────────────────────────────┐
343) Henley RC (J Hart) ─────────────┘ NTT 2 feet │ Barn Elms RC (J Hunter)
├────────────────────────────────────
344) Barn Elms RC (J Hunter) ────────┐ Barn Elms RC (J Hunter) │ 3:58 4 lengths
├────────────────────────────────────┘
345) Radley College (A Perez Quane) ─┘ 3:56 4 1/2 lengths
68) Junior 14 Sculls Sponsored by Family of Michael Jones 346) Hereford (A Sudall) ─────────────┐ Wallingford (N Gauden)
├─────────────────────────────────────┐
347) Wallingford (N Gauden) ──────────┘ 4:14 easily │
│
348) Henley RC (L Swinburne─Johnson) ─┐ │
│ Henley RC (L Swinburne Johnson) │ Notts County RA (B Richards)
349) Wallingford (T Wright) ──────────┼─────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────
│ 4:16 3 1/2 lengths │ 3:58 3 1/4 lengths
351) Hereford (W Morgan─Jones) ───────┘ │
│
350) Notts County RA (B Richards) ────┐ Notts County RA (B Richards) │
├─────────────────────────────────────┘
352) Hereford (J Cadwallader) ────────┘ 4:10 1 1/4 lengths
69) Women's Junior 15 Sculls Sponsored by Alison Findlay 353) Stratford─upon─Avon (S Elstone) ─┐ Wallingford (M James)
├─────────────────────────────────────
354) Wallingford (M James) ───────────┘ 4:07 Easily
70) Women's Junior 14 Sculls 355) Wallingford (S Carrington) ─┐ Wallingford (S Carrington)
├────────────────────────────────┐
356) Barn Elms RC (D Groves) ────┘ 4:26 1/4 length │ Wallingford (S Carrington)
├────────────────────────────────
357) Hereford (A Warner) ────────┐ Wallingford (H Whetter) │ 4:26 1 length
├────────────────────────────────┘
358) Wallingford (H Whetter) ────┘ 4:44 3 1/2 lengths