Thames Valley Park Regatta

Sunday 23rd June 2024

Click here to view the full Draw.
Click here to view the Regatta Timetable.

Draw for Thames Scullers

22) Women's Junior 14 Double Sculls (Band 1)

 150) Pangbourne College (Grafton/Ashmore)─┐
                                           │ Guildford (Jessop/Mallin Jones)          
 151) Bedford Girls School (Pascall/Green)─┼──────────────────────────────────────────┐
                                           │ 2:31 easily                              │
 152) Guildford (Jessop/Mallin─Jones)──────┘                                          │
                                                                                      │
 153) Surbiton High School (Coney/Brewer)──┐                                          │
                                           │ Barn Elms (Parkins/Stokes)               │ Guildford (Morland/Sartin)               
 154) Sir William Perkins (Gill/Fenwick)───┼──────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────
                                           │ 2:30 3 1/2 lengths                       │ 2:25 4 lengths                           
 155) Barn Elms (Parkins/Stokes)───────────┘                                          │
                                                                                      │
 156) Thames Scullers (Smith/Puddle)───────┐                                          │
                                           │ Guildford (Morland/Sartin)               │
 157) Gordon's School (Wright/McNair)──────┼──────────────────────────────────────────┘
                                           │ 2:25 2 lengths                           
 158) Guildford (Morland/Sartin)───────────┘

23) Women's Junior 14 Double Sculls (Band 2)

 159) Bryanston School (Short/Perry)─────────┐
                                             │ Christchurch (Zargarani/Drake)             
 160) Shiplake Vikings (Fielder/Mir)─────────┼────────────────────────────────────────────┐
                                             │ NTT 3 lengths                              │
 161) Christchurch (Zargarani/Drake)─────────┘                                            │
                                                                                          │
 162) Thames Scullers (Brooks/Celik)─────────┐                                            │
                                             │ Canford School (Humphries/Mazur)           │ City of Oxford (Leblanc/Smythe)            
 163) Shiplake Vikings (Gummer/Bell)─────────┼────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────
                                             │ 2:39 2 lengths                             │ 2:26 1 1/2 lengths                         
 164) Canford School (Humphries/Mazur)───────┘                                            │
                                                                                          │
 165) City of Oxford (Leblanc/Smythe)────────┐                                            │
                                             │ City of Oxford (Leblanc/Smythe)            │
 166) Sir William Perkins (Addison/Clarkson)─┼────────────────────────────────────────────┘
                                             │ NTT 5 lengths                              
 167) Pangbourne College (Evans/Lincoln)─────┘

28) Women's Junior 15 Sculls

 186) A Bowman (Mossbourne Rowing Academy)─┐
                                           │ A Bowman (Mossbourne Rowing Academy)     
 187) A Yendole (Guildford)────────────────┼──────────────────────────────────────────┐
                                           │ 2:38 1 length                            │
 188) M Statham (Thames Scullers)──────────┘                                          │
                                                                                      │
 189) D Lucas (Maidenhead)─────────────────┐                                          │
                                           │ E Carney (Surbiton High School)          │ E Green (Burway)                         
 190) E Carney (Surbiton High School)──────┼──────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────────
                                           │ DNS                                      │ NTT 1 2/3 lengths                        
 191) E McLean (Christchurch)──────────────┘                                          │
                                                                                      │
 192) E Green (Burway)─────────────────────┐                                          │
                                           │ E Green (Burway)                         │
 193) L Ozer (Sir William Perkins)─────────┼──────────────────────────────────────────┘
                                           │ 2:32 1 1/2 lengths                       
 194) G Dulman (Mossbourne Rowing Academy)─┘

48) Women's Junior 13 Coxed Quads (Band 2)

 323) Wimbledon High School (Wright)───┐
                                       │ Thames Scullers (Tunstill)           
 324) Maidenhead (Miller)──────────────┼──────────────────────────────────────┐
                                       │ 2:34 1/2 length                      │
 325) Thames Scullers (Tunstill)───────┘                                      │
                                                                              │ Thames Scullers (Tunstill)           
 326) Wimbledon High School (Hopkins)─────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────┐
                                                                              │ 2:39 3 1/2 lengths                   │
 327) Great Marlow School (Griffiths)─────────────────────────────────────────┘                                      │
                                                                                                                     │
 328) Guildford (Mallin─Jones)────────────────────────────────────────────────┐                                      │
                                                                              │ Henley (Vann)                        │ Guildford (Vosloo)                   
 329) Wimbledon High School (Stow)────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────
                                                                              │ 2:35 1 1/2 lengths                   │ 2:26 2 lengths                       
 330) Henley (Vann)───────────────────────────────────────────────────────────┘                                      │
                                                                                                                     │
 331) Wimbledon High School (Howells)─────────────────────────────────────────┐                                      │
                                                                              │ Guildford (Vosloo)                   │
 332) Guildford (Vosloo)──────────────────────────────────────────────────────┼──────────────────────────────────────┘
                                                                              │ 2:35 4 1/2 lengths                   
 333) Great Marlow School (O'Conchuir)────────────────────────────────────────┘

52) Junior 14 Double Sculls

 353) Pangbourne College (Armstrong/Harris)─┐
                                            │ Monmouth School (Deasy/Belshaw)           
 354) Monmouth School (Deasy/Belshaw)───────┼───────────────────────────────────────────┐
                                            │ 2:15 3 1/2 lengths                        │
 355) Barn Elms (Rockey/Davies)─────────────┘                                           │
                                                                                        │
 356) Windsor Boys School (Benetton/Young)──┐                                           │
                                            │ Monmouth School (Lally/Nicolle)           │ Monmouth School (Lally/Nicolle)           
 357) Bryanston School (Henderson/Meyer)────┼───────────────────────────────────────────┼───────────────────────────────────────────
                                            │ 2:06 2 feet                               │ 2:08 1 1/2 lengths                        
 358) Monmouth School (Lally/Nicolle)───────┘                                           │
                                                                                        │
 359) Thames Scullers (Dallas/Cottam)───────┐                                           │
                                            │ St George's College (Webb/Meadows)        │
 360) Windsor Boys School (Rossiter/Szmyt)──┼───────────────────────────────────────────┘
                                            │ 2:15 4 lengths                            
 361) St George's College (Webb/Meadows)────┘

54) Women's Junior 15 Double Sculls (Band 1)

 371) Maidenhead (Forsyth/Steel)──────────────────────┐
                                                      │ Maidenhead (Forsyth/Steel)                          
 372) Barn Elms (Walker─Ralph/Fawcett)────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────┐
                                                      │ 2:15 2 lengths                                      │
 373) Henley (Haldane/Chapman)────────────────────────┘                                                     │
                                                                                                            │
 374) Thames Scullers (Phillips/Dowman)───────────────┐                                                     │
                                                      │ Thames Scullers (Phillips/Dowman)                   │ Thames Scullers (Phillips/Dowman)                   
 375) Barn Elms (Upton/Weiler)────────────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────┼─────────────────────────────────────────────────────
                                                      │ 2:16 2 lengths                                      │ 2:10 1/2 length                                     
 376) Great Marlow School (Radnedge/Pendlebury)───────┘                                                     │
                                                                                                            │
 377) Henley (Millard/Butler)─────────────────────────┐                                                     │
                                                      │ St George's College (Bantin/Cooke)                  │
 378) St George's College (Bantin/Cooke)──────────────┼─────────────────────────────────────────────────────┘
                                                      │ 2:18 1 length                                       
 379) Sir William Borlase's GS (Woodbridge/Goodchild)─┘

56) Junior 17 Sculls

 389) D Jowitt (RGS High Wycombe)────────┐
                                         │ D Jowitt (RGS High Wycombe)            
 391) Cosa─Gutierrez (Thames Scullers)───┼────────────────────────────────────────┐
                                         │ 2:10 a canvas                          │
 390) G Moody (Sir William Borlase's GS)─┘                                        │
                                                                                  │
 392) D Egorov (Barn Elms)───────────────┐                                        │
                                         │ H Beedham (Bryanston School)           │ M Volungevicius (Christchurch)         
 393) H Beedham (Bryanston School)───────┼────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────────────
                                         │ 2:09 a canvas                          │ 1:59 3 lengths                         
 394) C Dawson (Burway)──────────────────┘                                        │
                                                                                  │
 395) Y Adhair (Winchester College)──────┐                                        │
                                         │ M Volungevicius (Christchurch)         │
 396) J Stobart─Hook (Bryanston School)──┼────────────────────────────────────────┘
                                         │ 2:03 easily                            
 397) M Volungevicius (Christchurch)─────┘

57) Junior 15 Sculls

 398) J Shams Britton (City of Oxford)───────┐
                                             │ E Galer (Thames Scullers)                  
 399) L Gardiner (Guildford)─────────────────┼────────────────────────────────────────────┐
                                             │ NTT 2/3 length                             │
 400) E Galer (Thames Scullers)──────────────┘                                            │
                                                                                          │ J Robinson (Mossbourne Rowing Academy)     
 401) Z Al Qahef (Maidenhead)─────────────────────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────┐
                                                                                          │ NTT 2 lengths                              │
 402) J Robinson (Mossbourne Rowing Academy)──────────────────────────────────────────────┘                                            │
                                                                                                                                       │
 403) C Quinnell (Gordon's School)────────────────────────────────────────────────────────┐                                            │
                                                                                          │ J Phillips (Kingston)                      │ J Robinson (Mossbourne Rowing Academy)     
 404) J Phillips (Kingston)───────────────────────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────
                                                                                          │ NTT 3 lengths                              │ 2:08 1 length                              
 405) O Rolland─Cassina (Dulwich College)─────────────────────────────────────────────────┘                                            │
                                                                                                                                       │
 406) T Ong (Burway)──────────────────────────────────────────────────────────────────────┐                                            │
                                                                                          │ H Goodwin (Kings School Rochester)         │
 407) H Goodwin (Kings School Rochester)──────────────────────────────────────────────────┼────────────────────────────────────────────┘
                                                                                          │ 2:16 3/4 length                            
 408) L Walker (Christchurch)─────────────────────────────────────────────────────────────┘

60) Women's Junior 14 Sculls

 419) S Horton─Moran (Pangbourne College)─┐
                                          │ S Horton Moran (Pangbourne College)     
 420) I Shotter (Surbiton High School)────┼─────────────────────────────────────────
                                          │ 2:26 3 lengths                          
 421) T Bennett (Thames Scullers)─────────┘