Cambridge Autumn Regatta

Sunday 13th September 2009

Show Blade Colours

Click here to sort this page by Status.
Click here to view the Draw.

RaceTimeStatusNext RaceMeadowTowpathTimeVerdict
108:30IM3.4+36(21) Cantabrigian RC (Kirk)(22) Broxbourne RC (Foden) 
208:32J16.1X51(216) Durham School (McQuillan)(217) Northampton RC (Salt) 
308:35IM3.4+38(29) St Neots RC (White)(30) Broxbourne RC (Jenkins) 
408:38J16.1X48(222) St Ives RC (Lilley)(223) Rob Roy BC (Murphy) 
508:41J16.1X49(225) Peterborough City (Boyle)(226) Durham School (Bartlett) 
608:43J14.1X57(237) Peterborough City (Hayes)(238) St Ives RC (Gawin) 
708:46J14.1X58(240) Peterborough City (Wells)(241) Nottingham RC (Parnell) 
808:49NOV.1X67(177) St Neots RC (Hawes)(178) Beccles Rowing Club (Earl) 
908:52NOV.1X62(184) Northampton RC (Connolly)(185) Jesus College (Hughes) 
1008:54NOV.1X70(187) Hollowell Scullers (Webb)(188) Beccles Rowing Club (Loftus) 
1108:57VC.1X75(196) Hollowell Scullers (Rudkin)(197) Champion of the Thames (Jones) 
1209:00W.J15.2X59(152) Weybridge RC (Morris/Dyer)(153) Peterborough City (Swain/Macfarlane) 
1309:03J18.1X53(209) Northampton RC (Bates)(210) Milton Keynes RC (Tucker) 
1409:05J16.2X78(121) Peterborough City (Lunn/Fox)(122) Northampton RC (Salt/Tuck) 
1509:08NOV.1X69(180) Maidstone Invicta RC (Ridgway)(181) St Ives RC (Lilley) 
1609:11J14.1X54(231) Nottingham RC (McLardy)(232) St Neots RC (Page) 
1709:14W.J15.2X68(155) St Ives RC (Enticknap/Milner)(156) Champion of the Thames (Emond/Stewart) 
1809:16W.J15.2X68(157) Sudbury RC (Adams/Lockyer)(158) Peterborough City (Phillips/Lawless) 
1909:19VC.1X76(192) Northampton RC (Tanqueray)(193) Deben RC (Earnshaw) 
2009:22IM3.2X77(83) Durham School (Evans/Smith)(84) Broxbourne RC (Mould/Jenkins) 
2109:25IM3.2X71(89) Beccles Rowing Club (Halton-Farrow/Banham)(90) Broxbourne RC (Goodwin/Wyatt) 
2209:27J16.2X81(115) Northampton RC (O Neill/Millett)(116) Rob Roy BC (Murphy/Higginbottom) 
2309:30J16.2X81(117) Weybridge RC (Jeffries/Meyer)(118) Sudbury RC (Jones/Clayden) 
2409:33J16.2X78(119) Kings School Rochester BC (Hall/Galloway)(120) Hollowell/Isle of Ely (Hughes/Mitchell) 
2509:36IM3.2X77(85) Cantabrigian RC (McBirnie/Ouroussoff)(86) Hollowell/Nines (Mitchell/Webb) 
2609:38IM3.2X71(87) Champion of the Thames (Jones/Corbett)(88) Weybridge RC (Bolding/Beagley) 
2709:41W.NOV.2X82(137) Rob Roy BC (Dowding/Bakra)(138) Beccles Rowing Club (Banham/Bateson) 
2809:44W.NOV.2X90(140) Northampton RC (Butler/Miller)(141) Peterborough City (Lamming/Knowles) 
2909:47W.NOV.2X90(142) Deben RC (Chittock/Shire)(143) Weybridge RC (Shanks/Cocks) 
3009:49IM3.1X86(171) Staines BC (Tollett)(172) Yare RC (Postlethwaite) 
3109:52IM3.1X96(175) Cambridge '99 RC (Bourret)(176) Yare RC (Mulvany) 
3209:55W.J15.1X84(265) Weybridge RC (Dailey)(266) Champion of the Thames (Emond) 
3309:58W.J15.1X83(268) St Ives RC (Milner)(269) Kings School Rochester BC (Nicholls) 
3410:00W.J15.1X83(270) Yare RC (Evans)(271) Weybridge RC (Fisher) 
3510:03J18.2X101(110) Royal Docks RC (Stephens/Naveda)(111) Milton Keynes RC (Davies/Tucker) 
3610:06IM3.4+107Winner of Race 1(23) Queen Mary UL BC (Gull) 
3710:09IM3.4+98(26) Durham School (Pearson)(27) First and Third Trinity BC (Fletcher) 
3810:11IM3.4+98(28) Jesus College (Tran-Viet)Winner of Race 3 
3910:14IM3.4+107(24) Peterborough City (Barrows)(25) Queens` College Cambridge BC (Queens College Boars) 
4010:17W.J14.1X100(275) Rob Roy BC (Bland)(276) St Ives RC (Jones) 
4110:20J14.2X97(123) Sudbury RC (Stock/Cook)(124) Peterborough City (Hart/Marshall) 
4210:22J14.2X102(126) Champion of the Thames (Haynes/Wheatley)(127) Broxbourne RC (Stride/Carter) 
4310:25J14.2X102(128) St Ives RC (Cook/Gawin)(129) Peterborough City (Veal-Gray/Richardson) 
4410:28W.NOV.1X104(252) Weybridge RC (Dailey)(253) Royal Docks RC (Chapman) 
4510:31W.NOV.1X103(257) Sudbury RC (Brown)(258) Weybridge RC (Shanks) 
4610:33W.NOV.1X103(255) Norwich RC (Lister)(256) Peterborough City (Scutts) 
4710:36J16.1X105(219) Peterborough City (Taylor)(220) Weybridge RC (Keenes) 
4810:39J16.1X106(221) Rob Roy BC (Higginbottom)Winner of Race 4 
4910:42J16.1X106(224) Northampton RC (Tuck)Winner of Race 5 
5010:44J18.1X110(202) Kings School Rochester BC (McLarney)(203) Milton Keynes RC (Woodruff) 
5110:47J16.1X105Winner of Race 2(218) Beccles Rowing Club (Loftus) 
5210:50J18.1X110(204) Peterborough City (Rippon)(205) Milton Keynes RC (Engledow) 
5310:53J18.1X112(208) Royal Docks RC (Stephens)Winner of Race 13 
5410:55J14.1X113Winner of Race 16(233) Peterborough City (Manganiello) 
5510:58J14.1X113(234) Weybridge RC (Jeffries)(235) Peterborough City (Codd) 
5611:01J18.1X112(206) Weybridge RC (Coxhead)(207) Beccles Rowing Club (Earl) 
5711:04J14.1X114(236) Rob Roy BC (Nielsen)Winner of Race 6 
5811:06J14.1X114(239) Royal Docks RC (Naveda)Winner of Race 7 
5911:09W.J15.2X141Winner of Race 12(154) Broxbourne RC (Mould/Taylor) 
6011:12NOV.4+111(31) Peterborough City (Scutts)(32) X Press Boat Club (Hall) 
6111:15NOV.4+115(34) Sudbury RC (Adams)(35) Star Club (Tredget) 
6211:17NOV.1X134(183) Deben RC (Earnshaw)Winner of Race 9 
6311:20NOV.4+115(36) Peterborough City (Reed)(37) Cantabrigian RC (Poachers) 
6411:23W.NOV.4+127(48) Peterborough/Newcastle(49) Northampton RC (Stacey) 
6511:26J17.1X145(214) Cambridge '99 RC (Mitchell)(215) Deben RC (Lawrence) 
6611:28W.NOV.4+129(52) Milton Keynes RC (Wilson)(53) Maidstone Invicta RC (Macham) 
6711:31NOV.1X133Winner of Race 8(179) Churchill College BC (Blount) 
6811:34W.J15.2X141Winner of Race 17Winner of Race 18 
6911:37NOV.1X133Winner of Race 15(182) Cambridge '99 RC (Bourret) 
7011:39NOV.1X134(186) Selwyn College BC (Granger-Bevan)Winner of Race 10 
7111:42IM3.2X144Winner of Race 26Winner of Race 21 
7211:45IM2.4+147(17) Queens` College Cambridge BC (Queens College Boars)(18) X Press Boat Club (Goyder) 
7311:48W.IM3.2X131(135) Broxbourne RC (Gentle/McKellar)(136) Globe RC (Partridge/Jaques) 
7411:50IM2.4+147(19) Durham School (Anderson)(20) Staines/Reading (BEADLE) 
7511:53VC.1X150(195) Yare RC (Postlethwaite)Winner of Race 11 
7611:56VC.1X150Winner of Race 19(194) Cantabrigian RC (Richardson) 
7711:59IM3.2X144Winner of Race 20Winner of Race 25 
7812:01J16.2X156Winner of Race 24Winner of Race 14 
7912:04W.J16.2X154(150) Sudbury RC (Adams/King)(151) Weybridge RC (Coxhead/Miller) 
8012:07VB.1X160(190) Yare RC (Mulvany)(191) St Ives RC (Gilbey) 
8112:10J16.2X156Winner of Race 22Winner of Race 23 
8212:12W.NOV.2X168Winner of Race 27(139) St Neots RC (Brown/Hardwicke) 
8312:15W.J15.1X169Winner of Race 33Winner of Race 34 
8412:18W.J15.1X169Winner of Race 32(267) Northampton RC (Tanqueray) 
8512:21Mx.IM3.2X142(165) Broxbourne RC (McKellar/Moody)(166) Weybridge RC (Bolding/Price) 
8612:23IM3.1X166Winner of Race 30(173) Guildford RC (Austen) 
8712:26Mx.IM3.2X142(163) Broxbourne RC (Goodwin/Gentle)(164) Weybridge RC (Bolding/Kirk) 
8812:29J15.1X167(229) Cantabrigian RC (Ashford)(230) Royal Docks RC (Keech) 
8912:32J15.1X167(227) Kings School Rochester BC (Hall)(228) Weybridge RC (Capel) 
9012:34W.NOV.2X168Winner of Race 28Winner of Race 29 
9112:37J18.2X171(107) Peterborough City (Piper/Greenway)(108) Milton Keynes RC (Engledow/Woodruff) 
9212:40W.J18.2X165(145) Northampton RC (Shine/Walker)(146) Deben RC (Carson/Aubugeau-Williams) 
9312:43NOV.2X172(91) Peterborough City (Barber/Reed)(92) Beccles Rowing Club (Adcock/Taylor) 
9412:45NOV.2X172(93) Northampton RC (Chandler/Webster)(94) Hollowell Scullers (Scrase/Rudkin) 
9512:48W.IM2.1X161(248) St Ives RC (Williams)(249) Rob Roy BC (Crockford) 
9612:51IM3.1X166(174) Broxbourne RC (Moody)Winner of Race 31 
9712:54J14.2X177Winner of Race 41(125) Nottingham RC (McLardy/Parnell) 
9812:56IM3.4+178Winner of Race 37Winner of Race 38 
9912:59W.J14.1X179(272) St Ives RC (Enticknap)(273) Royal Docks RC (Morgan) 
10013:02W.J14.1X179(274) Isle of Ely BC (Milne)Winner of Race 40 
10113:05J18.2X171(109) Northampton RC (Davies/Bates)Winner of Race 35 
10213:07J14.2X177Winner of Race 42Winner of Race 43 
10313:10W.NOV.1X180Winner of Race 46Winner of Race 45 
10413:13W.NOV.1X180Winner of Race 44(254) Rob Roy BC (Gruendken) 
10513:16J16.1X181Winner of Race 51Winner of Race 47 
10613:18J16.1X181Winner of Race 48Winner of Race 49 
10713:21IM3.4+178Winner of Race 36Winner of Race 39 
10813:24W.J16.1X162(261) Royal Docks RC (O Keeffe)(262) Rob Roy BC (Bedford) 
10913:27W.J16.1X162(263) Sudbury RC (King)(264) Cambridge '99 RC (Kent) 
11013:29J18.1X183Winner of Race 50Winner of Race 52 
11113:32NOV.4+164Winner of Race 60(33) Cantabrigian RC (Morley) 
11213:35J18.1X183Winner of Race 56Winner of Race 53 
11313:38J14.1X185Winner of Race 54Winner of Race 55 
11413:40J14.1X185Winner of Race 57Winner of Race 58 
11513:43NOV.4+164Winner of Race 61Winner of Race 63 
11613:46MX.IM3.4X184(65) Milton Keynes RC (Heywood)(66) Guildford RC (Wehrens) 
11713:49J12.1X189(243) Royal Docks RC (Keech)(244) Peterborough City (Rippon) 
11813:51Mx.IM3.8+175(13) Peterborough City (Barrows)(14) Maidstone Invicta RC (Sticklee) 
11913:54J18.4X159(63) Hollowell/Nines/Ely(64) Durham School (Tognarelli) 
12013:57MX.IM3.4X184(67) Weybridge RC (Beagley)(68) Cantabrigian RC (Ashford) 
12114:00IM3.2-205(79) Cantabrigian RC (Roddis/Tolfts)(80) Jesus College (Jensen/White) 
12214:02IM3.2-205(81) Durham School (Bartlett/McQuillan)(82) Broxbourne RC (Stride/Wyatt) 
12314:05MX.IM2.4+187(58) St Neots RC (Staddon)(59) X Press Boat Club (Goyder) 
12414:08VD.2X182(103) Broxbourne RC (Kelly/McKellar)(104) Cantabrigian/Nemesis (Richardson/Moore) 
12514:11VD.4+195(44) Poplar Blackwall & District (Humphrey)(45) Maidstone Invicta RC (Diessner (E+4)) 
12614:13VE.1X188(198) Norwich RC (Hammond)(199) Deben RC (Churcher) 
12714:16W.NOV.4+186Winner of Race 64(50) Guildford RC (Butling) 
12814:19VE.1X188(200) Broxbourne RC (Wilson)(201) Staines BC (Tollett) 
12914:22W.NOV.4+186(51) X Press Boat Club (Savory)Winner of Race 66 
13014:24J17.2X208(113) Deben RC (Lawrence/Anscombe)(114) Durham School (Evans/Holbrough) 
13114:27W.IM3.2X (134) Weybridge RC (Bolding/Price)Winner of Race 73 
13214:30VC.2X193(100) X Press Boat Club (Cooper/Oldak)(101) Rob Roy BC (Parkhouse/Meadows) 
13314:33NOV.1X190Winner of Race 67Winner of Race 69 
13414:35NOV.1X190Winner of Race 62Winner of Race 70 
13514:38CRA.W.NOV.8+198(8) Cantabrigian RC(9) City of Cambridge (Hepburn) 
13614:41CRA.W.4+200(55) Peterborough City (Marsters)(56) X Press Boat Club 
13714:44CRA.NOV.8+201(1) Darwin College(2) City of Cambridge (Mars) 
13814:46VC.2X193(98) Milton Keynes RC (Gilet/Heywood)(99) Poplar Blackwall & District (Humphrey/Milligan) 
13914:49CRA.W.NOV.8+198(10) Peterborough/Newcastle (Darlington)(11) Champion of the Thames 
14014:52CRA.NOV.8+201(3) Cantabrigian RC (Morley)(4) City of Cambridge (Saturn) 
14114:55W.J15.2X Winner of Race 59Winner of Race 68 
14214:57Mx.IM3.2X Winner of Race 87Winner of Race 85 
14315:00VC.NOV.4+207(41) Northampton RC (Webster)(42) Maidstone Invicta RC (Macmanaway) 
14415:03IM3.2X Winner of Race 77Winner of Race 71 
14515:06J17.1X210(213) Milton Keynes RC (Davies)Winner of Race 65 
14615:08CRA.W.8+199(6) X Press Boat Club(7) Milton Keynes RC (Mills) 
14715:11IM2.4+ Winner of Race 72Winner of Race 74 
14815:14VB.NOV.2X209(96) St Ives RC (Watson/Gilbey)(97) Guildford RC (Aristidou/Mayhew) 
14915:17J17.1X210(211) Northampton RC (Tanqueray)(212) Royal Docks RC (Naveda) 
15015:19VC.1X Winner of Race 76Winner of Race 75 
15115:22IM2.1X (169) First and Third Trinity BC (Coker)(170) Royal Docks RC (O Connell) 
15215:25W.J13.2X (159) Sudbury RC (Adams/Barton)(160) Peterborough City (Codd/Fletcher) 
15315:28W.J15.4X+ (73) Peterborough City (Austin)(74) Broxbourne RC (Mould) 
15415:30W.J16.2X (149) Royal Docks RC (Curthoys/Dampster)Winner of Race 79 
15515:33Mx.NOV.2X (167) Kings School Rochester BC (McLarney/Nicholls)(168) Cantabrigian RC (Westwood/Kavanagh Williamson) 
15615:36J16.2X Winner of Race 81Winner of Race 78 
15715:39W.IM3.4+ (46) Milton Keynes RC (Rivett)(47) Peterborough City (Wallace) 
15815:41W.IM1.1X (245) Yare RC (Evans)(246) Sudbury RC (Moule) 
15915:44J18.4X (62) Milton Keynes RC (Woodruff)Winner of Race 119 
16015:47VB.1X (189) Bedford Rowing Club (Robb)Winner of Race 80 
16115:50W.IM2.1X (247) Maidstone Invicta RC (Ollier)Winner of Race 95 
16215:52W.J16.1X Winner of Race 108Winner of Race 109 
16315:55W.IM3.1X (250) Norwich RC (Trehane)(251) Rob Roy BC (Gejlsbjerg) 
16415:58NOV.4+ Winner of Race 111Winner of Race 115 
16516:01W.J18.2X (144) Royal Docks RC (Chapman/Morgan)Winner of Race 92 
16616:03IM3.1X Winner of Race 86Winner of Race 96 
16716:06J15.1X Winner of Race 89Winner of Race 88 
16816:09W.NOV.2X Winner of Race 82Winner of Race 90 
16916:12W.J15.1X Winner of Race 84Winner of Race 83 
17016:14IM2.2- (77) Norwich RC (Hayward/Bracey)(78) Durham School (Anderson/Tognarelli) 
17116:17J18.2X Winner of Race 91Winner of Race 101 
17216:20NOV.2X Winner of Race 93Winner of Race 94 
17316:23Mx.IM1.2X (161) St Ives RC (Williams/Woodford)(162) Northampton RC (Japp/Tanqueray) 
17416:25W.NOV.4X+ (71) Maidstone Invicta RC (Salmon)(72) Royal Docks/Globe (RDO-CURTHOYS) 
17516:28Mx.IM3.8+ (12) X Press Boat Club (Hall)Winner of Race 118 
17616:31W.IM1.2X (132) Rob Roy BC (Meadows/Crockford)(133) Yare/Royal Holloway (Forster/Evans) 
17716:34J14.2X Winner of Race 97Winner of Race 102 
17816:36IM3.4+ Winner of Race 107Winner of Race 98 
17916:39W.J14.1X Winner of Race 99Winner of Race 100 
18016:42W.NOV.1X Winner of Race 104Winner of Race 103 
18116:45J16.1X Winner of Race 105Winner of Race 106 
18216:47VD.2X (102) Peterborough City (Essex/Barks)Winner of Race 124 
18316:50J18.1X Winner of Race 110Winner of Race 112 
18416:53MX.IM3.4X Winner of Race 116Winner of Race 120 
18516:56J14.1X Winner of Race 113Winner of Race 114 
18616:58W.NOV.4+ Winner of Race 127Winner of Race 129 
18717:01MX.IM2.4+ (57) Milton Keynes RC (Gray)Winner of Race 123 
18817:04VE.1X Winner of Race 126Winner of Race 128 
18917:07J12.1X (242) Peterborough City (Shah)Winner of Race 117 
19017:09NOV.1X Winner of Race 133Winner of Race 134 
19117:12J14.4X+ (69) Broxbourne RC (Carter)(70) Peterborough City (Richardson) 
19217:15IM3.4X (60) Broxbourne RC (Jenkins)(61) Durham School (Smith) 
19317:18VC.2X Winner of Race 138Winner of Race 132 
19417:20J13.2X (130) Peterborough City (Anderson/Dodds)(131) Rob Roy BC (McLuskie/Bland) 
19517:23VD.4+ (43) Peterborough City (Barks)Winner of Race 125 
19617:26IM3.2+ (75) First and Third Trinity BC (Garcia/O Neill)(76) First and Third Trinity BC (Pope/McTiernan) 
19717:29VB.NOV.4+ (38) Sudbury RC (Adams)(39) Guildford/Burway (Aistidou) 
19817:31CRA.W.NOV.8+ Winner of Race 135Winner of Race 139 
19917:34CRA.W.8+ (5) Champion of the ThamesWinner of Race 146 
20017:37CRA.W.4+ (54) Cambridge '99 RCWinner of Race 136 
20117:40CRA.NOV.8+ Winner of Race 137Winner of Race 140 
20217:42W.J17.2X (147) Deben RC (Chittock/Shire)(148) Cantabrigian RC (Hyde/May) 
20317:45CRA.Mx.8+ (15) Maidstone Invicta RC (Sticklee)(16) First and Third Trinity BC 
20417:48W.J17.1X (259) Rob Roy BC (Meadows)(260) Royal Docks RC (Morgan) 
20517:51IM3.2- Winner of Race 121Winner of Race 122 
20617:53VE.2X (105) Cantabrigian RC (Ashford/Seaber)(106) Poplar Blackwall & District (Coughlan/Prentice) 
20717:56VC.NOV.4+ (40) Maidstone Invicta RC (Barrett)Winner of Race 143 
20817:59J17.2X (112) Weybridge RC (Needham/Styles)Winner of Race 130 
20918:02VB.NOV.2X (95) Beccles Rowing Club (Adcock/Taylor)Winner of Race 148 
21018:04J17.1X Winner of Race 149Winner of Race 145