Northampton Head

Saturday 18th January 2020

Hide Blade Colours

Overall Results are also available.

NOTE - these results are Provisional, with some crews still to race. Not all Masters' Handicaps will therefore be available.

Open Eights

DivTimeCrew
4Still to race402MIK/SELMilton Keynes/Selwyn (Wilson)
4Still to race401HLSHollowell Scullers (Tyson)
4Still to race403STOStowe Sculling Club (Green)

Junior 16 Eights

DivTimeCrew
3Still to race302STOStowe Sculling Club (Green)
3Still to race301SESSt Edward's School (Culley)
3Still to race303SESSt Edward's School (McDonnell)

Women's Eights

DivTimeCrew
3Still to race305NTNNorthampton RC (Phillips)
3Still to race304MIKMilton Keynes RC (Pilcher)
3Still to race306SESSt Edward's School (Nelmes)
4Still to race404PETPeterborough City (Martin)

Women's Masters D Eights

DivTimeCrew
2Still to race201MIKMilton Keynes RC (De Maine)

Open Coxed Fours

DivTimeCrew
1Still to race102MIKMilton Keynes RC (Lam)
2Still to race204FALFalcon RC (Mackay)
4Still to race407FALFalcon RC (Fisk)

Masters E/F/G Coxed Fours

DivTimeCrew
2DNS207MIKMilton Keynes RC (Haynes =E)
3Still to race312DBYDerby RC (Hunt =E)
3Still to race313OUTOundle Town RC (Felton =F)
4Still to race410DBYDerby RC (Stanley-Smith =G)

Women's Coxed Fours

DivTimeCrew
1Still to race106MIKMilton Keynes RC (Billingham)
3Still to race310PETPeterborough City (Taylor)
3Still to race311BRIBridgnorth RC (Sedgley)
4Still to race409MIKMilton Keynes RC (McGeachie)

Women's Masters D/E Coxed Fours

DivTimeCrew
4Still to race416MIKMilton Keynes RC (De Maine =E)
4Still to race413DEW/STKDerwent/Trentham (Perry =D)

Junior 18 Coxless Fours

DivTimeCrew
2Still to race205BVGBishop Vesey's Grammar School (Jensema)

Open Quads (Band 1)

DivTimeCrew
2Still to race202FALFalcon RC (Fisk)
3Still to race307HLS/EVEHollowell Scullers/Evesham (Evans)
4Still to race405NTNNorthampton RC (Barford)

Open Quads (Band 2)

DivTimeCrew
1Still to race101PETPeterborough City (Wakefield-Lilley)
3Still to race308OUTOundle Town RC (Bradshaw)

Masters D/E Quad Sculls

DivTimeCrew
1Still to race103OUTOundle Town RC (Roe =D)
4Still to race408DEWDerwent RC (Grant =E)

Junior 17 Quads

DivTimeCrew
2Still to race203STOStowe Sculling Club (Hines)
4Still to race406OUTOundle Town RC (Egbe)

Junior 16 Quads

DivTimeCrew
1Still to race105LERLeicester RC (Gosling)
1Still to race104FALFalcon RC (Ebner)
2Still to race206BVGBishop Vesey's Grammar School (Jensema)

Women's Quads

DivTimeCrew
4Still to race411OUTOundle Town RC (Hodnett)

Women's Masters C/E Quad Sculls

DivTimeCrew
1Still to race108OUTOundle Town RC (Cheney =E)
2Still to race209OUTOundle Town RC (Mace =C)

Women's Junior 18 Quads

DivTimeCrew
1Still to race107THSThames Scullers (McGlyne)
3Still to race309THSThames Scullers (Ray)

Women's Junior 16 Quads

DivTimeCrew
2Still to race212THSThames Scullers (Ray)
2Still to race211NTNNorthampton RC (Darien)
4Still to race412STOStowe Sculling Club (Macdonald)

Mixed Masters E/G Quad Sculls

DivTimeCrew
2Still to race210MIKMilton Keynes RC (Ilesley =G)
2Still to race208DEWDerwent RC (Grant =E)

Open Coxed Quads

DivTimeCrew
2Still to race213FALFalcon RC (Garden)
3Still to race314MIKMilton Keynes RC (Sapsford)

Junior 15 Coxed Quads

DivTimeCrew
1Still to race110LERLeicester RC (Brown)
1Still to race109FALFalcon RC (Sell)
2Still to race214STOStowe Sculling Club (Rigoll)
4Still to race414DEWDerwent RC (Smith-Beard)

Junior 14 Coxed Quads

DivTimeCrew
1Still to race112PETPeterborough City (Ryder)
2Still to race217BVGBishop Vesey's Grammar School (Tong)
2Still to race219THSThames Scullers (Lane)
3Still to race320FALFalcon RC (Fletcher)
3Still to race319STOStowe Sculling Club (Eilbeck)
4Still to race419OUTOundle Town RC (Rooney)

Women's Coxed Quads

DivTimeCrew
3Still to race315BEDBedford Rowing Club (Smith)

Women's Junior 17 Coxed Quads

DivTimeCrew
3Still to race316LERLeicester RC (Gough)
4Still to race415FALFalcon RC (Tomlin-Davies)

Women's Junior 15 Coxed Quads

DivTimeCrew
1Still to race111LERLeicester RC (Punia)
3Still to race317PETPeterborough City (Jackson)

Women's Junior 14 Coxed Quads

DivTimeCrew
1Still to race113THSThames Scullers (Hindley)
2Still to race218FALFalcon RC (Walton)
4Still to race420PETPeterborough City (Bicknell)

Women's Masters D Coxless Pairs

DivTimeCrew
3DNS328DEWDerwent RC (Lockhart/Cope)

Open Double Sculls

DivTimeCrew
3Still to race318FALFalcon RC (Fisk/Hathaway)
4Still to race417SRCSudbury RC (Grosch/Wallace)

Masters E/G Double Sculls

DivTimeCrew
2Still to race221OUTOundle Town RC (Chandler/McCormack =E)
4Still to race429OUTOundle Town RC (Bishop/Felton =G)

Junior 17 Double Sculls

DivTimeCrew
2Still to race216HLSHollowell Scullers (Campion/Tyson)
2Still to race215IELIsle of Ely BC (Buchanan/Sharrock)

Junior 16 Double Sculls

DivTimeCrew
2Still to race220THSThames Scullers (Francis/Robinson)
3Still to race321FALFalcon RC (Selim/Lees)
3Still to race323FALFalcon RC (Ebner/Stephenson)
3Still to race322LERLeicester RC (Gosling/Hulbert)
4Still to race422LERLeicester RC (Sherman/Alexander)
4Still to race421FALFalcon RC (Ramsurrun/Fletcher)

Junior 15 Double Sculls

DivTimeCrew
2Still to race223STOStowe Sculling Club (James/Comerford)
2Still to race222FALFalcon RC (Sell/Dawson)
2Still to race224FALFalcon RC (Beckett/Longhurst)
3Still to race325DEWDerwent RC (Wright/Green)
3Still to race324LERLeicester RC (Brown/Wright)
4Still to race425NTNNorthampton RC (Beaumont/Beaumont)
4Still to race424FALFalcon RC (Crossley/Garden)
4Still to race423OUTOundle Town RC (Tetley/Aylmore)

Junior 14 Double Sculls

DivTimeCrew
2Still to race229HLSHollowell Scullers (Gundle/Lile)
2Still to race228BVGBishop Vesey's Grammar School (Williams/Howes)
2Still to race230BVGBishop Vesey's Grammar School (Tiwana/Plaha)

Women's Masters E Double Sculls

DivTimeCrew
3Still to race330BRIBridgnorth RC (Champion/Grove)
3Still to race329OUTOundle Town RC (Izod/Hook)

Women's Junior 17 Double Sculls

DivTimeCrew
1Still to race115FALFalcon RC (Tennant/McClimont)
2Still to race225DEWDerwent RC (Rowbottom/Green)
2Still to race226IELIsle of Ely BC (Bullen/Bolton)
3Still to race326PETPeterborough City (Bicknell/Martin)

Women's Junior 16 Double Sculls

DivTimeCrew
1Still to race118LERLeicester RC (Gough/Scott)
1Still to race117THSThames Scullers (Sweeten/Watson)
2Still to race227STOStowe Sculling Club (Clarke/Macdonald)
4Still to race428NTNNorthampton RC (Allen/Darien)
4Still to race427NTNNorthampton RC (Chadalavada/Grisewood)

Women's Junior 15 Double Sculls

DivTimeCrew
1Still to race120THSThames Scullers (White/Francis)
1Still to race119PETPeterborough City (Piccaver/Jackson)
2Still to race231PETPeterborough City (Allen/Blakeley)

Women's Junior 14 Double Sculls

DivTimeCrew
1Still to race122FALFalcon RC (Walton/Whyles)
1Still to race121PETPeterborough City (Bicknell/Smith)
1Still to race123PETPeterborough City (Tasker/Ansell-Crook)

Mixed Masters A/B/C Double Sculls

DivTimeCrew
3Still to race327SRCSudbury RC (Grosch/Wallace =B)
4Still to race418PETPeterborough City (Elder/Shipton =A)
4Still to race426SUAStratford-upon-Avon BC (Hayton/Doherty =C)

Mixed Masters D/E Double Sculls

DivTimeCrew
1Still to race116DEWDerwent RC (Lockhart/Grant =E)
1Still to race114SUAStratford-upon-Avon BC (Hayton/Doherty =D)

Open Sculls

DivTimeCrew
1Still to race125IELIsle of Ely BC (Evans)
1Still to race124MIKMilton Keynes RC (Smith)
2Still to race233LERLeicester RC (Andrew)
2Still to race232FALFalcon RC (Hathaway)

Adaptive (AR1) Supported Sculls

DivTimeCrew
4Still to race437SRCSudbury RC (Rix)

Masters A/B Sculls

DivTimeCrew
1Still to race126FALFalcon RC (Hathaway =B)
4Still to race430LERLeicester RC (Andrew =A)

Masters D/E Sculls

DivTimeCrew
2DNS236LERLeicester RC (Clark =E)
3Still to race333GRTGranta (Copham =E)
4Still to race432WARWarwick BC (Sidaway =D)

Masters F Sculls

DivTimeCrew
1Still to race139HLSHollowell Scullers (Rudkin)
1Still to race138MIKMilton Keynes RC (Lawson)

Masters G Sculls

DivTimeCrew
1Still to race140DEWDerwent RC (Hancock)
3Still to race342OUTOundle Town RC (Bishop)
3Still to race343BRIBridgnorth RC (Butler)

Junior 18 Sculls

DivTimeCrew
1DNS128FALFalcon RC (Siswick)
1Still to race127DEWDerwent RC (Gledhill)
2Still to race234NTNNorthampton RC (Dominique)
3Still to race331SWISwindon RC (Bristow)

Junior 17 Sculls

DivTimeCrew
2DNS235BVGBishop Vesey's Grammar School (Green)
1Still to race130NTNNorthampton RC (Wheeler)
1Still to race129IELIsle of Ely BC (Buchanan)
1Still to race131IELIsle of Ely BC (Sharrock)
3Still to race332PETPeterborough City (Barnett)
4Still to race431SUAStratford-upon-Avon BC (Blatcher)

Junior 16 Sculls

DivTimeCrew
1Still to race133FALFalcon RC (Ramsurrun)
1Still to race132THSThames Scullers (Francis)
2Still to race237DEWDerwent RC (Allen)
3Still to race334SWISwindon RC (Hammond)
4Still to race433FALFalcon RC (Ebner)

Junior 15 Sculls

DivTimeCrew
3Still to race335FALFalcon RC (Crossley)
4Still to race434PETPeterborough City (Wakefield-Lilley)
4Still to race435PETPeterborough City (Jackson)

Junior 14 Sculls

DivTimeCrew
2Still to race240BVGBishop Vesey's Grammar School (Ward)
2Still to race239HLSHollowell Scullers (Doak)
3Still to race341PETPeterborough City (Garfield)
3Still to race340PETPeterborough City (Beesley)
3Still to race339PETPeterborough City (Ryder)
3Still to race338PETPeterborough City (Carter)

Women's Masters A/B/C Sculls

DivTimeCrew
1Still to race134MIKMilton Keynes RC (Draper =A)
2Still to race238SUAStratford-upon-Avon BC (Hayton =C)
3Still to race336OUTOundle Town RC (Watson =B)

Women's Junior 17 Sculls

DivTimeCrew
1DNS137IELIsle of Ely BC (Drake-Lee)
1Still to race136IELIsle of Ely BC (Bolton)
1Still to race135IELIsle of Ely BC (Bullen)
3Still to race337DEWDerwent RC (Green)

Women's Junior 16 Sculls

DivTimeCrew
3Still to race345SWISwindon RC (Searles)
3Still to race344THSThames Scullers (Watson)

Women's Junior 15 Sculls

DivTimeCrew
1Still to race141PETPeterborough City (Dovey)
2Still to race241STOStowe Sculling Club (Bettany)
2Still to race242DEWDerwent RC (Shakespeare)
4Still to race436PETPeterborough City (Piccaver)